Shiatsu masáž.

Shiatsu je tradiční japonská masáž (tlak rukou  podél akupunkturních drah).

Masáž se provádí na pohodlné podložce, nejčastěji futonu, která není ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. Ošetřovaný si obléká pohodlné oblečení. Terapeut vykonává ošetření v sedu, kleku, pohybuje se kolem ošetřovaného v tichu, měkce. Po úvodním pohovoru a diagnostice začne s ošetřením akupunkturních drah v poloze, která je dle průběhu drah ideální. Nejčastěji  je poloha pro ošetření  na břiše, zádech, boku, nelze-li vydržet v dané poloze delší dobu, lze pracovat i v sedě. Diagnostika zahrnuje nejprve rozhovor o obtížích člověka na všech úrovních,  tedy jak na rovině fyzické, tak i emoční, případně energetické. Zjišťují se stravovací návyky, komfort při vykonávání běžných denních činností, bolesti v pohybovém systému, obtíže s usínáním, trávení, celková spokojenost, naplnění apod.

Ošetření může trvat  60 – 90-120 min. Po ošetření člověk zůstává ještě chvíli  v klidu po dobu pár minut, doplní si tekutiny. Pak se vyhodnocuje  postup ošetření a pocity z ošetření. Následuje návrh a doporučení  specifických cvičení, pro udržení rovnováhy, také  vhodná strava, režimová opatření, vše pro udržení si rovnováhy na všech zmíněných úrovních. Ošetření se doporučuje cca 1x měsíčně. Nevylučuje se častější ošetření, ani ošetření s delším odstupem je to dle vůle a možností. Po ošetření se doporučuje již nevykonávat náročné aktivity, fitness trénink, nebo delší jízdu autem, člověk se může  cítit lehčí, uvolněnější, ale i unavený, ospalý. Na shiatsu může každý člověk, bez rozdílu věku, limitací je pouze vyšší tlak krevní, začátek i pozdní těhotenství. Také u lidí v onkologické léčbě je shiatsu ke zvážení a pouze po konzultaci s ošetřujícími lékaři.

Shiatsu obecně je uznávané jako prostředek prevence. Navozuje  pocit relaxace, stimuluje  sebeopravné regenerační mechanismy v těle, které vedou k rychlejší obnově sil po nemoci, nebo dlouhodobějším pocitu vyčerpání.

Ve STUDIU OSM provádí shiatsu masáže Hanka Vránová.